Bryan Station Staff Directory

Adkins, Justin (Science Teacher)
Allen, Jamie "JJ" (Business Teacher)
Alley, Linda (Dee Dee) (Family & Consumer Science Teacher)
Ayub, Maria "Carolina" (Spanish Teacher (Spanish Immersion))
Barnes, Tannisha (Front Office Assistant)
Bedingfield, Holly (Special Education Instructor)
Begley, Louise (Librarian)
Bewley, Adrienne (Spanish Teacher)
Bordas, Jay (Dean of Students)
Boulanger, Giselle (English Teacher)
Boyd, Deanna (Social Studies Teacher)
Brice, Aubrey (Art Teacher, National Art Honor Society sponsor)
Brinkman, Heather (PGES Coach)
Broadnax, Kathy (PE/Health Teacher, Track and Field Coach)
Broady, Nick (Technology Teacher)
Brooks, Eddie (Paraeducator (P.A.S.S.))
Brooks, Susan (Cafeteria Manager)
Browning, Missy (Paraeducator)
Campbell, Leslie (Science Teacher)
Cartner, Christy (Social Studies Teacher)
Chang, Jennifer (ESL Teacher)
Chris Tune (Special Education Paraeducator)
Clay, Michelle (English Teacher)
Cohn, Kaci (Math Teacher)
Coker, Gregory (ROTC)
Copeland, Qwashanda (Math Teacher)
Corso, Chris (Science Teacher)
Cowden, Anthony (English Teacher)
Coy, Garnett (Science Teacher and TRT)
Crump, Amy (Special Education Teacher (Math))
Daniell, Prudence (Business Teacher)
Daugherty, Lorie (Guidance Counselor)
Davis, Allison (Art Teacher, Yearbook)
DeVettori, Laura (Spanish Immersion)
Dexter, Michelle (Speech Language Pathologist)
Dills, Regina (English Teacher)
Dozier, Justin (PE/Health Teacher)
Dwyer, Frances "Cass" (English Teacher)
Eppley, Heather (IT Academy Director, STC, TRT)
Evans, Levi (ESL English Teacher)
Farris, Felice (Special Education: Paraeducator)
Ferral, Aaron (French Teacher)
Flora, Deborah (Special Education Instructor)
Frederick, Allene (Math Teacher)
Fuqua, Shellie (Family & Consumer Science Teacher)
Gilles, Jeana (Social Studies Teacher)
Gonzalez, Rey (Spanish Teacher)
Gravitt, Chad (Attendance Specialist)
Greene, Susan (Math)
Gregoire, Paul (Interim Campus Foreman)
Guilford, Renee (Counseling Office Secretary)
Hayden, Carl (Associate Principal)
Hazelwood, Katie (Dance Instructor)
Herb, Jackie (Office Assistant)
Hicks, Don (Guitar Music Teacher)
Hill, Jessica (Science Teacher)
Hill, Jim (Business Technology Teacher, Webmaster)
Hinds, Shawn (English Teacher, Freshman Academy Director)
Hinkson-Lee, Kim (Special Education Teacher)
Hostler, Lanisha (Dean of Students)
Howell, Austin (Math Teacher)
Howell, Jennifer (Social Studies Teacher)
Hurt, Ann (Guidance Counselor)
Insko, Martha (Family and Consumer Sciences Teacher)
Irons, Alyson (Special Ed: Assistant to Achievement & Compliance Coaches)
Jacobs, David "Jake" (Certified Athletic Trainer (P/T: after school))
Jacobs, Suanne (PE/Health)
Jaworski, Kirsten (Social Studies Teacher)
Johnson Jr., Tommy (S.A.F.E. Teacher/Head Boys Basketball Coach )
Jones, Anthony (Paraeducator)
Jones, Brandy (Guidance Counselor)
Jones, Candace (Special Education Teacher)
Jones, Joi RN BSN (Health Science Teacher)
Jones, Tamara (Math Teacher)
Kearns, Kendall (Tech Ed Instructor)
King, Ryan (Associate Principal)
Kinner, Laura (English Teacher)
Kisling, Amie (Drama Teacher, Drama Club)
Lamirande, Lisa (Instructional Paraeducator)
Laswell, Jessica (Science Teacher)
Lawrence, Dana (Guidance Counselor)
Lee, Phil (Social Studies Teacher)
Livingston, Tesha (Social Studies Teacher)
Long, Audrey (ESL Teacher)
Lyon, Kristine (Music teacher (Choral, Keyboard, AP Music Theory))
Manzano, Celia (ESL Science Teacher)
Marcum, Allison (Administrative Assistant to the Principal, Facilities Coordinator)
Martello, Karla (Family & Consumer Science Teacher)
Mason, Tabitha (Science Teacher)
Massey, Sabina (Youth Services Center (YSC) Coordinator)
Mayes, Kelly (Assistant Orchestra Director, Co-Director of StationARTS)
McGill, Noelle (Art instructor)
McMillin, James (Principal)
Melloan, Kevin (Social Studies Teacher)
Middleton, Stacey (Special Education Teacher and Co-Department Chair)
Miller, Kris (ROTC)
Mills, Jamie (Social Studies Teacher)
Neely, Eric (English Teacher)
Ogden, Diane (Paraeducator)
O'Hara, Luke (English Teacher)
Ortiz, Oscar (ESL Math Teacher)
Owens, Shaun (Band (at BSHS afternoons only))
Parks, Frank (Business Teacher, Head Football Coach)
Parks, Tracy (Reading Specialist)
Pennington, Catherine (Cathy) (Account Specialist)
Popplewell, Ryan (Social Studies Teacher)
Price, Pat (Orchestra (P/T afternoons only))
Quinn, Debra (College and Career Readiness Coach)
Quinn, Melissa (Social Studies Teacher, KYA and KUNA sponsor)
Ransom, Shawn (PE/Health, Girls Basketball Coach)
Rentschler-Cannada, Emily (Social Studies Teacher)
Rice, Rachel (School Psychologist)
Risner, Dorrisa (Special Ed: Achievement & Compliance Coach)
Robinson, Derek (Para Educator (S.A.F.E.))
Rogers, T. Jai (College and Career Readiness Coach)
Roland, Barbara (Special Education)
Roundtree, Tiffany (Family and Consumer Sciences Teacher)
Royal, Justin (Special Education Teacher)
Russell, Judy (School Social Worker)
Schentrup, Lynn (Art Teacher, Department Chair,SBDM member)
Seale, Jackson (Special Education Instructor)
Seals, Keric (Special Education Instructor)
Seaton, Allyson (Special Education Teacher)
Shackleford, Joseph (Social Studies Teacher)
Shakir, Shatha (Special Education - Science)
Shannon Cowden (Special Education Paraeducator)
Shimko, Laura (English Teacher)
Silimperi, Nicole (Associate Principal)
Simonds, Michele (Office Assistant)
Skaggs, Matthew (Band Teacher, Co-Director of StationARTS)
Skinner, Mary Ellen (Special Education Teacher)
Smith, Quentin (Business Teacher)
Snodgrass, Fred (Administrative Dean)
Sommer, Amy (Registrar)
Spata, Thomas (Science Teacher)
Starr, Stacey (Math Teacher)
Stenzel, Barbara (Guidance Counselor)
Stoner, Sarah (Special Education Teacher and Co-Department Chair)
Swartzentruber, Daryl (Math Teacher)
Swim, Dena (Achievement and Compliance Coach)
Taylor, Samuel (Tech Ed Instructor)
Thompson, Yvette (Guidance Counselor)
Timmons, Elyse (Special Education Teacher)
Tracy, Diana (Resource Coach, SBDM Council Member and Special Ed Co-Department Chair)
Urbaneja, Hector (Spanish Teacher)
Valles, Marisol (Community Liaison)
Vannatter, Catherine (District Liaison and English Department Chair)
Verdecchia, Carlos (Science Teacher, Department chair, and Academic Team Coach)
Warburton, Shelli (Math Teacher, Co-Athletic Director)
Warren, Emily (English Teacher)
Watkins, Matt (Social Studies Teacher)
Webb, Keeley (Math Teacher)
Welch, Mary (French Teacher)
Wells, Lori (English Instructor)
White, Andraya (Guidance Counselor)
White, Traci (Special Education - English)
Williams, Ingrid (English Teacher, National Honor Society)
Williams, Lynne (Intervention Teacher)
Willis, Ruth (Reading Intervention Teacher)
Winchester, Sarah (Math Teacher)
Wise-Carter, Andi (Social Worker)
Wood, Alexandria (Science Teacher)
Young, Diana (Special Education Paraeducator)

About this page

  • Author:
  • Updated: Monday, September 12, 2016